Jiří Kříž

Masáže

Nádražní 192
Včelná
mobil : 606 170 343
www.masaze-kriz.cz
info@masaze-kriz.cz

Bolí Vás záda? Zjistěte proč..

ANATOMIE

Páteř člověka je sloupcovitého tvaru složeného z jednotlivých obratlů spojených meziobratlovými ploténkami. Zvláště bederní obratle nesou váhu celého horního těla. Sloupec obratlů je otočný kolem vertikální osy a je ohebný do všech stran a z bočního pohledu odpovídá tvaru písmena S. Tento pohyb umožňují meziobratlové ploténky. Dále ploténky působí také jako tlumiče nárazů a jejich tloušťka se může měnit vzhledem k měnícímu se zatížení. Meziobratlové ploténky jsou vyživovány procesem difúze a pohyb páteře výrazně pozitivně ovlivňuje tento zásobovací proces, který je nezbytný pro správnou funkci plotének. Tato difúze je značně podmíněna pohybem celého systému obratlů a meziobratlových plotének, kdy tento pohyb jakoby pumpoval nezbytné vyživovací látky. Čím více se páteř hýbe, tím více tekutin a výživy mohou ploténky absorbovat.

Podle výzkumů je nedostatečná výživa meziobratlových plotének jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících vznik bolesti dolní části zad ( low back pain ) způsobená zejména nedostatečným pohybem páteře.

Problémy se zády jsou často způsobeny především dlouhodobým špatným držením těla a zvláště nesprávným statickým sezením.

Podle statistik vyhodnocených v roce 1998 v Německu bylo téměř 30 % procent pracovních absencí z důvodu zdravotních potíží způsobeno potížemi svalovo-zádového rázu.

STATICKÉ SEZENÍ V NESPRÁVNÉ POZICI

  • 1. bolesti hlavy
  • 2. bolesti šíje
  • 3. bolesti zad
  • 4. stlačený žaludek
  • 5. stlačené stehenní svaly
  • 6. stlačení žil stehen
  • 7. porucha prokrvování podkolenních jamek

Při nesprávném sezení či sezení se shrbenými zády dochází ke stlačení meziobratlových tkání a tím je omezen přísun tekutin a jejich výživa, která probíhá pomocí procesu difúze a která je značně podmíněna pohybem celého systému. Nedostatek pohybu či jednostranné zatížení omezují účinnost celého procesu a způsobí, že meziobratlové ploténky ztratí svoji elasticitu a ochabují.

Statické sezení, také způsobuje ochabnutí zádových svalů a to vede ke zvýšení zatížení plotének až ke vzniku bolesti. Při dlouhodobějším rozvíjení tohoto stavu může dojít i k chronickým potížím a při některé činnosti, kde je vyvinuto, výrazně zvýšené zatížení páteře dokonce k posunutí plotének. Při nesprávném sezení dochází i ke zvýšenému napětí a zatížení krční páteře a krčního svalstva a ramenních svalů. Sezení ve shrbené pozici negativně ovlivňuje zažívací orgány a brání plnému hlubokému dýchání. Dlouhodobé statické zatížení vede k omezení krevního oběhu a zásobování těla kyslíkem a živinami a vyúsťuje v celkovou únavu těla a mysli.

To vše vede ke značnému snížení výkonnosti a v dlouhodobějším měřítku často i ke zdravotním potížím.

2oo6-2o2o (c) Ladislav Schön 1bit Studio www.1bit.cz